چرا باید ایده‌هایم را به اشتراک بگذارم؟ به اشتراک‌گذاری ایده‌ها برای من چه سودی دارد؟

 •   شنبه, ۲۶ خرداد ۱۳۹۷
 •  
 •   حسین ساکی زادی
 •   1 دیدگاه
 •   656
 •   توضیحات نوشته

  چرا باید ایده‌هایم را به اشتراک بگذارم؟ به اشتراک‌گذاری ایده‌ها برای من چه سودی دارد؟

  نوشتن این مطالب دلایل زیادی دارد اما مهم‌ترین دلیل آن این است که خیلی وقت‌ها با خیلی از انسان‌ها برخورد می‌کنیم که در مورد ایده‌هایی صحبت می‌کنند که خیلی مهم بوده و توسط اشخاصی به سرقت رفته‌ یا اینکه افراد خیلی درگیر محافظت و نگهداری از آن ایده بوده‌اند. مثل گنج و سرمایه‌ای که فقط از آن محافظت می‌شود و هیچ کار مفیدی با آن انجام نمی‌پذیرد. خوب طبیعی است که بعد از مدتی ارزش آن پایین هم بیاید و دیگر قدرت و قیمت قبلی را نداشته باشد. همچنین گنج یا سرمایه‌ای که فقط نگهداری شود، فقط ذهن و روح ما را اسیر خودکرده و جز اینکه عمر ما را صرف نگهداری از خود می‌کند، هیچ سودی نخواهد داشت.

  شمارا نمی‌دانم اما من می‌خواهم بهتر و باعلاقه و شوق و رفاه زندگی کنم. از طرفی می‌خواهم همیشه بیشتر یاد بگیرم و ارتقا پیدا کنم و اسیر یکنواختی و روزمرگی نشوم. دانستن و متخصص بودن در موضوعی که هیچ‌کس نباید بداند و ممکن است هرلحظه آن را بدزدند، هیچ سودی برای من نخواهد داشت. درصورتی‌که اگر این موضوع را به‌طور صحیح ارائه دهم، ارزش آن را چند برابر خواهم کرد. زیرا درنتیجه‌ی به اشتراک‌گذاری با دیگران، از هوش و خرد جمعی هم استفاده کرده‌ام. همچنین چیزی بیشتر از قبل یاد گرفته‌ام و با جنبه‌هایی آشنا خواهم شد که شاید هیچ‌وقت فردی باشخصیت و تخصص من، به آن فکر نمی‌کرد.

  از طرفی در عصر جدید ایده‌ها خیلی زود و به‌طور هم‌زمان ایجاد می‌شوند. حتماً با خود فکر کی کنید که چگونه یک ایده هم‌زمان توسط چند نفر خلق می‌شود. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. اما مهم‌ترین دلیل این است که خواستگاه ایده‌های کاری، شناسایی یک نیاز و نحوه‌ی رفع آن نیاز است.

  خوب…

  در دنیایی که چنان ارتباطات در آن بهم تنیده شده که به آن دهکده‌ی جهانی می‌گویند، یک نیاز هم‌زمان در چند جا به وجود می‌آید و مهم‌تر اینکه سریعاً از طریق ارتباطات به همه‌جا منتقل می‌شود. پس دیگر در دنیایی نیستیم که ایده‌های کاری و راهبردهای رفع نیازها قابل نگهداری و خیلی پرارزش باشند. چیزی که مهم است، راهبرد اجرای سریع ایده‌ی کاری، خلق و مدیریت چابک آن است. پس هیچ ایده‌ی منحصربه‌فردی وجود ندارد.به استثنا کارهای دانشی پیشرفته که تعداد انگشت‌شماری به آن دانش مسلط هستند که البته باگذشت زمان آن‌ها هم کم‌ارزش و عمومی خواهند شد. ضمن اینکه بازهم وجه اشتراک در کاربردی و اجرایی کردن ایده‌ها در این دسته هم وجود دارد.

  ایده

   با به اشتراک گذاشتن ایده‌ها می‌توانیم بیشتر از پیش یاد بگیریم!

  خیلی از ما این مثال ساده و جالب برناردشاو را شنیده‌ایم که: اگر ما دو نفر، هر نفر یک ایده داشته باشیم. اگر ایده‌هایمان را باهم به اشتراک بگذاریم، حال هرکداممان دو ایده داریم.

  درواقع هیچی از ما کم نمی‌شود و بلکه به ما اضافه خواهد شد.

  اصول مدیریت دانش نوین، این امر را به شکلی دیگر بیان می‌کند. که با اشتراک گذاشتن دانش، دانش بیشتر و بهینه‌تر می‌شود.

  خاصیت دانش این است. به‌ویژه در عصر حاضر

  نمونه‌ی دیگر این مفاهیم و حکمت ها در کلام پیامبر اسلام (ص) جاریست که زکات علم، آموختن آن است. در اسلام زکات بخشش از مالی است که این بخشش موجب برکت آن مال هم خواهد شد.

  ایشان خیلی هوشمندانه در کلامشان این حکمت را پوشش می‌دهند که این امر باعث بیشتر شدن دانش و درنتیجه بهینه شدن و بیشتر شدن ایده‌ها می‌شود. زیرا در مورد آن‌ها صحبت می‌شود. کسانی که مبحث یا علمی را آموزش می‌دهند یا سخنرانان خوبی هستند، این موضوع را به‌خوبی درک می‌کنند.

  پس درواقع ما به سطح بالاتری از تخصص می‌رویم و مهارت‌های بیشتری از دیگران یاد می‌گیریم.

  ایده‌ها ما را به راه‌های جدیدی هدایت و متصل می‌کنند!

  وقتی‌که ما به موضوعی می‌اندیشیم، حتی اگر صدها بار آن را بنویسیم و تکرار کنیم، هنوز هم امکان اینکه از هر زاویه‌ای به آن نگاه کنیم، وجود ندارد. چون مغز انسان این‌طور شکل نگرفته و هر مغزی مدل فکری بر اساس تجاربی خاص را دنبال می‌کند و فقط از یک یا چند زاویه به موضوع می‌نگرد. نژاد بشر به‌صورت تعاونی توانسته کارهای بزرگ را انجام بدهد. از اختراع و توسعه‌ی آتش چرخ گرفته تا صنایع پیشرفته و فضایی.

  این حکمت بازهم توسط بزرگان به ما منتقل‌شده، آنجا که گفته می‌شود بنی‌آدم اعضای یک پیکرند.

  هر عضو وظیفه و توانایی خاصی دارد که موجب پیشرفت و ارتقا بهره‌ی کاری بقیه اعضا و قدرت بیشتر خواهد شد.

  اینکه ما بر روی ایده‌ی خود بنشینیم و آن را هیچ‌وقت در میان نگذاریم، درواقع هیچ‌وقت هم نه می‌توانیم آن را از تمامی زوایا ارزیابی کنیم و نه ارتقا بدهیم و نه به نحو احسن اجرا کنیم.

  از طرفی انسان‌ها به زمان و مکان محدودند و نمی‌توانند در تمامی موضوعات و دانش‌ها و تخصص‌ها یک‌شبه عالم شوند. درصورتی‌که با استفاده از بقیه می‌توان زمان رسیدن به هدف و اجرای صحیح ایده را به نصف و بیشتر از آن کاهش داد.

  با خودمان روراست باشیم و کمی از غرورمان کم کنیم تا بیشتر یاد بگیریم و جایگاهمان را سریع‌تر ارتقا دهیم.

  ایده

  هرگاه چیزی می‌شنویم، ذهن ما به شنیده‌ها فکر می‌کند و آن را تحلیل و اطلاعات خود را به‌روزرسانی می‌کند.

  اما برای شنیدن، باید حرف زد تا پاسخ شنید!

  درواقع هر وقت که ما ایده‌ای را به اشتراک می‌گذاریم، آن را از بین نمی‌بریم و مصرف نمی‌کنیم، بلکه ماحصل دانش و تجربیات ذهن طرف مقابل را هم استفاده می‌کنیم. بدین‌صورت که او هم‌صحبت می‌کند و در حین صحبت، ذهنش مشغول پردازش و تحلیل است. پس خروجی‌های که به ما می‌دهد، خیلی باارزش است و ذهن ما را ارتقا می‌بخشد. اما این نکته پابرجاست که باید چیزی گفت تا چیزی شنید. پس در مورد ایده‌ها باید حرف زد تا پرورش یابند.

  ارتباطات مهم‌ترند!

  بله درست است. همان‌طور که گفتیم ایده‌ها موقت هستند و هم‌زمان توسط چند نفر به وجود می‌آیند. چیزی که مهم است اجرای سریع و مدیریت چابک آن‌هاست. برای این امر، ما هم به ارتباط ایده‌ها باهم نیازمندیم و هم به ارتباط با دیگران یا همان مردم.

  اتصال ایده‌ها، نوآوری را به وجود می‌آورد و ارتباط با مردم باعث می‌شود که این نوآوری به زندگی‌ها وارد شود (کاربردی شود)

  پس دیگر ف نگهداری ایده‌ها مهم نیستند بلکه تنها اهمیت آن‌ها در به اشتراک‌گذاری آن‌ها با دیگران است. از پیله‌ی خود بیرون بیایید و خودتان را برای دیگران شرح دهید و افکارتان و اینکه چه‌کاری انجام می‌دهید را با دنیا به اشتراک بگذارید.

  هنگامی‌که این کار را شروع می‌کنید، تجربه‌ی جدید و جالبی را درک می‌کنید. به طرز عجیبی متوجه خواهید شد که درهای جدیدی در جهان به روش‌های جدیدی به روی شما باز می‌شود.

  فراتر از مجموعه‌ی خود و محدوده‌ی خود هم ایده‌هایتان را به اشتراک بگذارید. هر چه بیشتر درهایی به سراسر جهان باز کنید، بیشتر یاد خواهید گرفت و رشد خواهید کرد.

  ایده

  و در پایان اینکه

  ایده‌ها می‌آیند و می‌روند. مثل پریسکه (در گویش لری به معنی جرقه یا سوسویی کوتاه). چیزی که باعث زیبایی و ماندگاری آن‌ها می‌شود، ارتباط و پیوستگی آن‌هاست و این است که به شعله‌ای بزرگ و زیبا و روشنایی‌بخش تبدیلشان می‌کند.

  به‌بیان‌دیگر، وقتی‌که ایده‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند باعث افزایش بهره‌وری و سرعت هر کس خواهد شد. همچنین حل مسائل و نوآوری‌ها سریع‌تر اتفاق می‌افتند. اگر ایده‌هایتان را به‌عنوان پول یا سرمایه‌ای برای شروع کارتان در نظر بگیرید، بالاخره زمانی وجود دارد که ارزش آن را از بین می‌برد. برای ایجاد ارزش بیشتر باید پول یا همان سرمایه‌تان را در قالب شبکه‌هایی ایجاد و حفظ کنیم و ارزش آن را بیشتر و بیشتر کنیم. این سرمایه در قالب این شبکه‌ها دیگر نه به سرقت می‌رود و نه گم می‌شود و نه کاهش پیدا می‌کند.

  فقط با توسعه‌ی آن، بیشتر و پایدارتر خواهد شد.

  نظر شما چیست؟


 •   نویسنده
  حسین ساکی زادی
  avatar
  1 Comment threads
  0 Thread replies
  0 Followers
   
  Most reacted comment
  Hottest comment thread
  1 Comment authors
  علیرضا بوالحسنی Recent comment authors
    Subscribe  
  Notify of
  علیرضا بوالحسنی

  بسیار مطلب مفیدی بود ممنون

  تمامی حقوق برای رویدیا محفوظ میباشد 2018 ، طراحی شده با در تیم رویدکِت