۵ نکته برای اینکه نگران سرقت ایده‌هایمان نباشیم- دارایی فکریتان را زیاد کنید!

 •   سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 •  
 •   حسین ساکی زادی
 •   2 دیدگاه
 •   571
 •   توضیحات نوشته

  ۵ نکته برای اینکه نگران سرقت ایده‌هایمان نباشیم!

  ۱- ایده‌ها در به اشتراک گذاری و ارتباط تکمیل می شوند و ارزش پیدا می‌کنند.

  همانطور که دراین پست گفتیم و دلایل را هم ذکر کردیم، ارتباطات بر ایده‌ها اولویت دارند پس باید، با ایده‌ها ارتباطات خود را بسازیم و توسعه دهیم. نگهداری ایده‌ها فقط ارزش آن ها را کم می‌کند.

  خانم بنفشه نیک بخت در مجله ی اینترنتی زومیت، این نکته را در قالب مثالی جالب شرح می دهند.

  واقعیت این است که تنها یک ایده‌ نمی‌تواند باعث نوآوری شود. اغلب اختراعات بزرگ حاصل ترکیب چند ایده‌ی جدید هستند. بنابراین اگر می‌خواهید محصول جدیدی تولید کنید، بهتر است که ایده‌ی آن را با چند نفر به اشتراک بگذارید. ۲ مثال زیر را در نظر بگیرید:

  مثال اول: چستر کارلسون، مخترع و فیزیکدان آمریکایی سال‌ها روی ایده‌ی خود زحمت کشید. کار کردن روی این ایده بسیار سخت بود و زمانی که همسرش از بوی گوگرد و انفجارهای کوچک آشپزخانه به ستوه آمد، آزمایشگاه او به طبقه‌ی دوم آپارتمان مادر همسرش تبعید شد. او درنهایت پس از تحمل رنج فراوان موفق شد نمونه‌ی اولیه‌ی محصول خود را بسازد. چستر تلاش فراوانی کرد تا محصول خود را به شرکت‌های بزرگ آن زمان بفروشد؛ اما موفق نشد. تا اینکه درنهایت همکاری خود را با شرکت Haloid Corporation (زیراکس امروزی) آغاز کرد و این شرکت بعد از ۲۰ سال تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های آمریکایی شد.

  مثال دوم: جیم آلیسون، کسی است که ایمونوتراپی سرطان را بنیان نهاد و جان هزاران نفر را نجات داد. این روزها بسیاری از مردم معتقدند او به دلیل زحماتی که برای نجات بشریت کشیده، لایق دریافت جایزه‌ی نوبل است. اما زمانی که اولین بار ایده‌ی خود را با شرکت‌های داروسازی مطرح کرد، هیچ کس حاضر نشد روی آن سرمایه‌گذاری کند. او می‌دانست کشفی که انجام داده است، انقلاب بزرگی در درمان سرطان ایجاد می‌کند؛ اما هیچ کس حرفش را باور نداشت.

  دلایل زیادی وجود دارد که مانع سرمایه‌گذاری مردم روی ایده‌های بزرگ می‌شود. در مثال اول، شرکت‌های بزرگ قادر به تشخیص مدل کسب‌و‌کار ماشین چستر نبودند و در مثال دوم، شرکت‌های داروسازی پیش از ایده‌ی آلیسون، میلیاردها دلار روی پروژه‌های شکست‌خورده سرمایه‌گذاری کرده بودند. وجه اشتراک موفقیت این ۲ مثال‌ این بود که ایده‌ی آن‌ها با چند ایده‌ی جدید ترکیب شده بودند. درواقع ایده‌های موفق در رقابت با ایده‌های دیگر خودشان را نشان می‌دهند. بنابراین اگر فکر می‌کنید ایده‌تان به موفقیت می‌رسد، هیچ ترسی از آشکار کردن آن نداشته باشید.

  نوآوری، فرآیند پیچیده‌ای از کشف، مهندسی و انتقال است. همچنین افراد زیادی در شکل‌گیری آن دخیل هستند.

  ۲- تمامی ایده‌های بزرگ یا میلیون دلاری دنیا، از ترکیب چندین ایده بوجود آمده اند.

  ما مجبوریم با دیگران صحبت کنیم تا از هوش و تجربه ی آن ها هم استفاده کنیم. معمولا اولین ایده‌ها خام و ناموفق هستند. گاها خیلی عمومی و کلی و آزمایش نشده اند و در عمل باید به اصطلاح چکش کاری شوند تا به نتیجه برسند. بنابراین هر کس هم که بخواهد آن ها را اجرا کند، با احتمال شکست بسیار زیادی روبروست.

  ۳-دنیای امروز به دلیل سرعت ارتباطات خود، خیلی سریع ایده‌ها را منتشر می‌کند.

  اصولا نگهداری ایده بر اساس تفکرات سنتی کسب و کار، در دنیای امروز معنایی ندارد زیرا همزمان چندین نفر می توانند به یک ایده بیاندیشند و آن را به چندین روش پرورش دهند و اجرایی کنند. همانطور که میبینید خیلی از شرکت های بزرگ دنیا هم برای جلب مشارکت ایده‌های خود را منتشر می‌کنند حتی قبل از اجرایی شدنشان. آن ها خوب می دانند که موفقیتشان در عملی شدن ایده‌هایشان است پس مراحل اول پرورش ایده را با استفاده از خرد جمعی به سرعت پشت سر میگذارند.

  ۴- در کشور ما ا ایده‌هایی که درآمد زا نباشند خیلی زود از بین می روند.

  برای تبدیل ایده به کسب و کار، حتما نیازاست که ایده مان را با دیگران در میان بگذاریم و از توانایی های بقیه هم استفاده کنیم و شرکایمان احتمالیمان را پیدا کنیم تا سریع تر ایده مان را اجرایی کنیم و به بازخورد برسیم. به تعبیری دانه (ایده) را بتوانیم به خوبی و سریع رشد بدهیم تا به درخت و میوه اش برسیم.

  ۵-سرمایه گذاران و صندوق های حمایتی تا راجع به ایده‌ها اطلاعات نداشته باشند ریسک ان را نمیپذیرند و این امری کاملا طبیعیست.

  • همکاری با سازمان ها به دلیل وجود بروکراسی اداری و برخورد داشتن با چندین نفر به جای یک نفر یا طرف مشخص، گاها موجب نگرانی در ارائه‌ی ایده‌ها می شود اما گریزی از آن نیست و باید از ظرفیت ها و تسهیلاتشان به جهت پیشرفت استفاده کرد که در این مورد دو تکنیک پیشنهاد می شود.

  -اول اینکه همه ی ایده را شرح ندهید و هر بخش را فقط به فردی که متخصص و مسوول آن بخش (سرمایه گزار، مشاور و …) است ارائه بدهید و بگذارید اطلاعات به صورت جزیره وار و جدا از هم ارائه شود.

  – دوم اینکه می توانید مشابه ایده یا بدل آن را ارائه بدهید تا ارزیابی از شرایط داشته باشید و بعدا اصل ان را در قالب طرح تکمیلی ارائه دهید.

  و در آخر اینکه، در دنیای رقابت، ایده که هیچ، محصولات را هم به‌سادگی کپی می‌کنند. پس نترسید و باذکاوت و شجاع باشید. راز بزرگ این است که ایده‌ها رمز پیروزی و موفقیت نیستند. راز و رمز موفقیت در ایجاد ارزش مناسب و نوآوری در ارائه‌ی خدمات، داشتن استراتژی و ترسیم نقشه‌ی راه و مدیریت پویا و صحیح است. برای پرورش این توانمندی‌هاست که باید وقت بیشتری بگذارید.

  رویدکت، تا قله‌های موفقیت همراهی‌تان می‌کند.


 •   نویسنده
  حسین ساکی زادی
  avatar
  1 Comment threads
  1 Thread replies
  0 Followers
   
  Most reacted comment
  Hottest comment thread
  2 Comment authors
  حسین ساکی زادیپریسا گلستانی Recent comment authors
    Subscribe  
  Notify of
  پریسا گلستانی
  پریسا گلستانی

  مرسی از مطلب خوبتون

  تمامی حقوق برای رویدیا محفوظ میباشد 2018 ، طراحی شده با در تیم رویدکِت